Bižuterní komponenty jsou upraveny pouze tenkou povrchovou vrstvou, nemají vlastnosti drahých kovů, věnujte jim proto, prosím, zvláštní péči.

Péče o bižuterii a bižuterní komponenty

SUCHO A TMA - komponenty a korálky chraňte před přímým sluncem, uchovávejte je v suchu a temnu.

MANIPULACE - komponenty a korálky jsou křehké, při manipulaci dbejte, aby nedošlo k jejich poškození, zejména k oděru povrchové úpravy.

  • Kovové komponenty jsou vyrobeny z bižuterních slitin a jsou na povrchu galvanicky pokoveny – stříbrem, zlatem, platinou apod.
  • Skleněné komponenty a korálky mohou být povrchově upravovány (pokov, barva apod.).
  • Plastové komponenty a korálky mohou být povrchově upravovány (pokov, barva apod.). 

HOTOVÁ BIŽUTERIE z korálků a komponentů vyžaduje rovněž vhodnou péči a zacházení. Doporučená péče:

VODA NE! – vždy odkládejte bižuterii před koupáním, sprchováním, mytím nádobí a dalšími činnostmi, kdy bižuterie přichází do kontaktu s vodou.

CHEMICKÉ VLIVY - ZMĚNA VZHLEDU – při nošení bižuterie může dojít k narušení povrchu a ke změně vzhledu kovových dílů vlivem slunečního záření, agresivního potu apod.

·          Nenechávejte ležet bižuterii na přímém slunci.

·     Vyvarujte se kontaktu s chemickými prostředky. Působením parfémů, toaletních vod, kosmetických krémů, laků na vlasy, koupelových olejíčků, slané vody, chlóru a jiných chemikálií může dojít k poškození povrchové úpravy a změně vzhledu. Berte si bižuterii při oblékání jako poslední věc teprve po použití veškeré kosmetiky. Při odstrojování naopak sundávejte bižuterii jako první.

·     Nepoužívejte bižuterii v prostředí s výskytem jódu, síry, chlóru (jako jsou např. solné jeskyně, lázně, minerální prameny, plavecké bazény).

POZOR NA MECHANICKÉ POŠKOZENÍ – bižuterie je křehká.

  • Chraňte bižuterii před pádem a kontaktem s tvrdými předměty, zejména to platí pro prsteny a náramky.
  • Chraňte bižuterii před poškrábáním – zejména to platí pro povrchově upravované komponenty vč. voskových perlí.

BIŽUTERIE NENÍ URČENA PRO CELODENNÍ NOŠENÍ – bižuterie je určena k příležitostnému nošení. Vždy ji odkládejte před spaním, při sportování nebo fyzické námaze, abyste zabránili mechanickému či povrchovému poškození bižuterního šperku.

POZOR – řetízky, náušnice, brože, prsteny a náramky se mohou zachytit o látku a může dojít k poškození bižuterie či látky, případně ke zranění.

ČIŠTĚNÍ – Bižuterie podléhá opotřebení a časem ztrácí lesk.

  • Tento přirozený proces stárnutí urychlíte, pokud bižuterie přijde do kontaktu s parfémy, pleťovými krémy, laky na vlasy, slaným vzduchem, potem apod. Změna vzhledu a oxidace povrchu je přirozený proces a není vadou bižuterie.
  • Doporučujeme bižuterii pravidelně čistit jemným čistícím hadříkem, v případě většího znečištění raději svěřte čištění odborníkům.

UCHOVÁVÁNÍ – Bižuterii a komponenty uchovávejte v temnu a v suchu, nejlépe ve šperkovnicích, krabičkách, případně ještě samostatně oddělené v zipových sáčcích. Minimalizujte přístup světla a vzduchu.

www.ramatin.cz